Pierwsze spotkanie z geodetą powinno nastąpić już przy wyborze działki do budowy. To wtedy możemy się dowiedzieć gdzie dokładnie położona jest nasza przyszła działka oraz jaką ma szerokość. Warto z takiej usługi skorzystać przed postawieniem płotu ;-).
Kolejna usługa geodezyjna, która jest niezbędna przy inwestycjach, to wykonanie mapy do celów projektowych. Aby umiejscowić budynek, przyłącza i zagospodarowanie terenu, architekt potrzebuje aktualnej mapy zasadniczej w postaci mapy do celów projektowych. W ramach tej usługi geodeta sprawdza poprawność treści mapy zasadniczej oraz jej aktualność.
Co to oznacza w praktyce? Z mapy zostają usunięte elementy, których w rzeczywistości nie ma już na gruncie oraz zostaje zaktualizowana o te które się pojawiły.
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę geodeta będzie nam niezbędny do wyznaczenia budynku/ przyłączy na gruncie. W oparciu o plan zagospodarowania sporządzony przez architekta oraz odrębne projekty, geodeta wyznacza posadowienie budynku oraz przyłączy w terenie. Po ich wytyczeniu dokonuje wpisu do dziennika budowy oraz przekazuje inwestorowi szkice z wytyczenia.
Po wykonaniu przyłączy przez instalatora muszą one zostać pomierzone aby zostały właściwie zlokalizowane na naszej działce. Taka czynność powinna być wykonana jeszcze przed zasypaniem. W związku z tym, że podczas prac ziemnych mogą wyniknąć różne sytuacje a co za tym idzie przesunięcia w stosunku do projektu, powinny one być pomierzone w rzeczywistym miejscu i opisane przez kierownika budowy. Pamiętajmy inwentaryzacja jest wykonywana dla nas, po kilku/ kilkunastu latach zapomnimy gdzie dokładnie przebiegało przyłącze, a w razie awarii nie będziemy musieli rozkopywać połowy ogrodu.
Ostatnią (teoretycznie) usługą geodezyjną będzie inwentaryzacja powykonawcza budynku. Kiedy zakończymy już wszystkie prace budowlane, brukarze będą układać ostatnie granity a my będziemy siali trawę i sadzili kwiaty, na podwórko zajedzie pan w żółtej kamizelce i kasku żeby pomierzyć nasz dom ;-).
A tak naprawdę to po zakończeniu robót budowlanych oraz ziemnych geodeta uprawniony wykona dla nas inwentaryzację powykonawczą. Nie musi mieć kasku ;]
Podczas tej pracy geodeta mierzy posadowienie budynku oraz zagospodarowanie terenu. Ze swoich prac sporządza odpowiednią dokumentację do ewidencji gruntów i budynków oraz mapę z inwentaryzacją powykonawczą.
Całość wieńczy dumnie nazwana „informacja o zgodności posadowienia obiektu budowlanego”. Jeżeli wykonawca postawił budynek zgodnie z tym co wyznaczył geodeta, informacja taka będzie pozytywna. Jeżeli natomiast kogoś poniosła fantazja lub coś wniknęło przez pomyłkę, geodeta opisuje budynek jako niezgodny a różnice opisuje lub obrazuje na szkicu.
Nie wróży to oczywiście końca świata. Część odstępstw opisuje kierownik budowy i projektant i mogą się one okazać nieistotne a budynek zostanie odebrany.
Jak w każdym praktycznie przypadku, warto "trzymać" się jednego geodety od początku inwestycji do samego końca. Będzie miał zawsze podgląd na naszą działkę u siebie w biurze, usługi powinien wykonać szybciej bo nie będzie musiał czekać na materiały a przy zleceniu kompleksowej obsługi inwestycji na samym początku, powinniśmy skorzystać na tym również finansowo.