Zmiana dotyczy starych - co najmniej 20-letnich - samowoli budowlanych. Warunkiem dokonania uproszczonej bezpłatnej legalizacji, będzie przedłożenie:
Inwestorzy będący na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia prac budowlanych będą składać mniej dokumentów. Po zmianach projekt budowlany będzie składał się z:
Dzięki temu zamiast worka z dokumentacją szczegółową dotyczącą całej inwestycji, budujący dostarczy tylko kilka teczek. Zmniejszy się również liczba wymaganych egzemplarzy projektu dołączanego do wniosku z 4 do 3.
Automaty takie jak: biletomaty, wpłatomaty, paczkomaty, automaty przechowujące przesyłki, automaty sprzedające lub automaty służących do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie będą wprost w ustawie zwolnione z obowiązku pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia.
Zwolnione z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę, będą między innymi:
Zmiana sposobu użytkowania budynku wpływająca na bezpieczeństwo pożarowe, będzie wymagało dodatkowych ekspertyz, np. przy zmianie mieszkania na przedszkole lub piwnicy w bloku na escape room. W takiej sytuacji konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej.
Zmiany ułatwią i przyspieszą przygotowanie nowych inwestycji. Będą sprzyjać przyłączaniu nowych inwestycji do sieci:
Pojawią się konkretne terminy dla przedsiębiorstw przedłużających podłączenie, których przekroczenie spowoduje naliczenie kar. Ustawa wprowadzi zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo–kanalizacyjne opłaty za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.
źródło: www.gov.pl